УМОВИ ПРО ПРАВА ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОЇ ВЛАСНОСТІ У ЗМІСТІ ШЛЮБНОГО ДОГОВОРУ
DOI:
https://doi.org/10.17721/1728-2195/2022/3.122-13Ключові слова:
шлюб, шлюбні відносини, права інтелектуальної власності, шлюбний договір, спільне майно подружжяАнотація
Присвячено дослідженню правового регулювання умов про права інтелектуальної власності у змісті шлюбного договору, зокрема й за участі іноземного елементу, з огляду на сучасні тенденції генезису сімейних відносин у праві Україні та окремих іноземних держав, висвітленню новітніх тенденцій регламентації сімейних відносин та окресленню закономірностей їх подальшого нормативного закріплення у сімейному праві України, формулюванню висновків і пропозицій, спрямованих на гармонізацію національного законодавства.
Протягом останніх років в Україні на рівні судової практики постає питання належності до спільного майна подружжя прав інтелектуальної власності на об'єкти, набуті або створені під час перебування у шлюбі. Водночас у Цивільному та Сімейному кодексах України відсутні безпосередні норми, що вказують на належність до спільного майна подружжя прав на об'єкти інтелектуальної власності.
На підставі дослідження особливостей правового регулювання умов про права інтелектуальної власності у змісті шлюбного договору у праві та судовій практиці окремих іноземних держав та у праві України встановлено, що законодавство України безпосередньо не зараховує об'єкти права інтелектуальної власності, створені під час перебування у шлюбі, до спільного майна подружжя (на відміну від доходів, одержаних від реалізації прав інтелектуальної власності). Проте сторони у шлюбному договорі, укладеному за участі іноземного елементу, можуть підпорядкувати його зміст праву держави, яка визнає режим спільної власності подружжя на результати інтелектуальної, творчої діяльності, створені під час шлюбу. Для регулювання своїх прав та обов'язків за шлюбним договором сторони можуть обрати право особистого закону подружжя або право держави, у якій один із подружжя має звичайне місце перебування. Таким чином, існує можливість поширення на відносини за участю іноземного елементу правового режиму спільного майна подружжя на об'єкти прав інтелектуальної власності, набуті під час перебування у шлюбі.
Завантаження
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2022 Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Юридичні науки
Ця робота ліцензується відповідно до ліцензії Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Authors who publish with this journal agree to the following terms:
- Authors retain copyright and grant the journal right of first publication with the work simultaneously licensed under a Creative Commons Attribution License that allows others to share the work with an acknowledgement of the work's authorship and initial publication in this journal.
- Authors are able to enter into separate, additional contractual arrangements for the non-exclusive distribution of the journal's published version of the work (e.g., post it to an institutional repository or publish it in a book), with an acknowledgement of its initial publication in this journal.
- Authors are permitted and encouraged to post their work online (e.g., in institutional repositories or on their website) prior to and during the submission process, as it can lead to productive exchanges, as well as earlier and greater citation of published work (See The Effect of Open Access).