СПЕЦІАЛІЗАЦІЯ АДВОКАТІВ УКРАЇНИ В УМОВАХ ВІЙНИ: СТАН І ПЕРCПЕКТИВИ РОЗВИТКУ
DOI:
https://doi.org/10.17721/1728-2195/2022/5.124-16Ключові слова:
адвокатура, адвокатська діяльність, війна, спеціалізація адвокатів, військова адвокатура, військовий адвокатАнотація
Досліджено вплив воєнного стану, запровадженого в Україні, на розвиток спеціалізації адвокатської діяльності. Охарактеризовано сучасний стан розвитку спеціалізації адвокатської діяльності в умовах війни в Україні та окреслено її перспективи з урахуванням вимог і наслідків воєнного стану. Використано загальний діалектичний метод пізнання, методи системного та вибіркового аналізу, синтезу інформації, а також порівняльний метод, необхідний при дослідженні зарубіжного досвіду з питань, що розглянуто. Констатовано, що в умовах війни новим викликом для адвокатів стала потреба швидкого реагування на зміну попиту на адвокатські послуги, в основі якої – масштабні міграційні процеси, складні економічні реалії, значний перекіс із "мирної цивілістики в бік воєнно зумовленої кримінальної практики". Спрогнозовано попит на адвокатські послуги, які стосуються сфер податкового права, кримінального права, банкрутства, аграрного та земельного права. Однак, на переконання авторів, у перспективі спеціалізацію в адвокатурі, зумовлену умовами воєнного стану, слід розглядати більш глобально, зокрема у контексті ідеї розвитку системи військової юстиції, у якій адвокатура має посісти своє належне місце. Для обґрунтування цієї тези наведено досвід країн-членів НАТО (на прикладі США) та Ізраїлю. У підсумку зроблено висновок, що війна зумовлює трансформації в адвокатурі, як і в усіх інших сферах життєдіяльності суспільства. Тому для адвокатів, які перебувають у стані вимушеної професійної переорієнтації, варто нагадати відому життєву мудрість: "Якщо закриваються одні двері, – відкриваються інші". Водночас наголошено, що відсутність у воюючій країні збалансованої системи військової юстиції – нонсенс та пряма загроза національній безпеці. Сили безпеки оборони України на сьогодні становлять 1 млн осіб і це число буде лише зростати (не враховано військових у відставці, членів сімей військовослужбовців, яким також потрібна правова допомога). Військова справа доволі специфічна та небезпечна професія, що вимагає від адвоката набору специфічних знань, умінь, навичок та навіть логіки мислення. Окремо слід задуматися над питаннями наявності в адвоката військового звання, його відповідності іншим вимогам, які б давали йому доступ до документів, що містять державну таємницю, змогу виїздити на першу лінію бойових дій та без проблем проходити на військові об'єкти для ефективного захисту прав та інтересів своїх клієнтів тощо. Усе це потребує ретельного аналізу та зважених рішень, що сукупно окреслює перспективу майбутніх наукових розвідок.
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2023 Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Юридичні науки

Ця робота ліцензується відповідно до ліцензії Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License.
Authors who publish with this journal agree to the following terms:
1. Authors retain copyright and grant the journal right of first publication with the work simultaneously licensed under a Creative Commons Attribution License that allows others to share the work with an acknowledgement of the work's authorship and initial publication in this journal.
2. Authors are able to enter into separate, additional contractual arrangements for the non-exclusive distribution of the journal's published version of the work (e.g., post it to an institutional repository or publish it in a book), with an acknowledgement of its initial publication in this journal.
3. Authors are permitted and encouraged to post their work online (e.g., in institutional repositories or on their website) prior to and during the submission process, as it can lead to productive exchanges, as well as earlier and greater citation of published work (See The Effect of Open Access).