БЮДЖЕТНЕ ЗОБОВ'ЯЗАННЯ, ЙОГО ПОНЯТТЯ ТА ОЗНАКИ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.17721/1728-2195/2022/3.122-15

Ключові слова:

фінансово-правове зобов'язання, бюджетне законодавство, казначейський контроль, виконання бюджетів, бюджетне зобов'язання, бюджетне фінансове зобов'язання, ознаки бюджетного зобов'язання, операції з бюджетними коштами

Анотація

Визначено основні ознаки бюджетного зобов'язання як фінансово-правової категорії, сторони такого зобов'язання задля подальшого наукового вивчення підстав виникнення бюджетних зобов'язань та їх виконання.

Дослідження проводилось із застосуванням діалектичного методу. Основним спеціально-юридичним методом дослідження, що застосовувався в дослідженні, є метод юридичної герменевтики, який полягає в інтерпретації юридичних текстів.

Приділено увагу генезису (становленню) фінансово-правової категорії бюджетного зобов'язання. Коротко висвітлено співвідношення категорій "зобов'язання" та "бюджетне зобов'язання", відмежування його від зобов'язань приватно-правового характеру. Також досліджено проблеми юридичного закріплення та визначення поняття "бюджетне зобов'язання". У висновках наведено можливі шляхи вдосконалення його правового закріплення.

Детально та послідовно охарактеризовано ключові ознаки бюджетного зобов'язання як категорії фінансово-правової, що випливають із положень бюджетного законодавства. Виокремлено п'ять ключових ознак бюджетного зобов'язання, а саме: бюджетне зобов'язання 1) є публічним визнанням з боку органу Казначейства того, що його буде оплачено коштами бюджету; 2) відповідає бюджетному асигнуванню (здійснюється відповідно до нього); 3) є похідним, оскільки виникає на основі первинного зобов'язання; 4) має часові межі, що відповідають бюджетному періоду; 5) передбачає, що його сторонами є розпорядники (одержувачі) бюджетних коштів та орган Казначейства як уповноважений державою (територіальною громадою) орган (законний представник власника). Серед іншого розглянуто проблеми юридичної техніки, що виникають під час формулювання норм Бюджетного кодексу України в частині регулювання бюджетних зобов'язань.

Автором порушено питання необхідності проведення окремого дослідження щодо підстав виникнення бюджетних зобов'язань та їх виконання.

Завантаження

Опубліковано

14.12.2022

Номер

Розділ

Типи публікацій

Як цитувати

БЮДЖЕТНЕ ЗОБОВ’ЯЗАННЯ, ЙОГО ПОНЯТТЯ ТА ОЗНАКИ. (2022). Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Юридичні науки, 122(3). https://doi.org/10.17721/1728-2195/2022/3.122-15

Схожі статті

1-10 з 63

Ви також можете розпочати розширений пошук схожих статей для цієї статті.

Статті цього автора (цих авторів), які найбільше читають

1 2 3 4 5 6 7 8 9 > >>