ВИЗНАННЯ ДОГОВОРУ УКЛАДЕНИМ ЯК СПОСІБ ЗАХИСТУ ЦИВІЛЬНИХ ПРАВ У ЗЕМЕЛЬНИХ ПРАВОВІДНОСИНАХ: ТЕОРІЯ ТА СУДОВА ПРАКТИКА

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.17721/1728-2195/2024/2.128-8

Ключові слова:

захист цивільних прав, земельні права, речові права, визнання договору укладеним, публічно-приватні земельні правовідносини, принципи цивільного права, договірне право, правозастосування

Анотація

Вступ. Актуальність теми дослідження обумовлена викликами об'єктивного й суб'єктивного характеру, які безпосередньо впливають на здійснення і юрисдикційний захист порушених органами державної влади та місцевого самоврядування цивільних прав у земельних відносинах. За таких умов суди адміністративної, цивільної та господарської юрисдикції утримуються від активного втілення у судову практику інноваційних підходів із реалізації положень ст. 55 Конституції України щодо визнання угоди укладеною у спорах, предметом яких є захист цивільних прав на земельні ділянки державної чи комунальної власності. У наукових доктринах цивільного, земельного права визнання договору укладеним як способу захисту цивільних і земельних прав у земельних відносинах залишається мало дослідженим. Виходячи із цього, мета дослідження полягає у тому, аби розкрити науково-теоретичні засади щодо можливості визнання судом укладеного договору як належного й ефективного способу захисту цивільних прав у земельних правовідносинах, і на цій основі сформулювати наукові висновки та практичні рекомендації.

Методи. Дослідження проведено з використанням таких методів, як-от: діалектичний, аксіологічний, Інституціональний, аналізу, синтезу, індукції, дедукції, історичний, компаративний, формально-догматичного тлумачення, використання матеріалів судової практики.

Результати. Розкрито юридичну природу такого способу захисту цивільних прав, як визнання договору укладеним, показано його розуміння у наукових доктринах цивільного й земельного права та в судовій практиці, а також доведено можливість обрання судом такого способу захисту цивільних прав у публічно-приватних земельних відносинах з огляду на особливості об'єктів, суб'єктів, змісту, підстав, умов, способів, порядку виникнення, зміни та припинення земельних і поєднаних із ними майнових правовідносин.

Висновки. Визнання укладеним договору купівлі-продажу земельної ділянки з підстав, умов і в порядку, передбаченому законом, може бути застосоване судом як належний і ефективний спосіб захисту порушених прав у публічноприватних земельних правовідносинах, що узгоджується зі ст. 55 Конституції України, Міжнародного пакту про громадянські та політичні права, Конвенції про захист прав і основних свобод людини, які є частиною національного законодавства України.

Посилання

Бервено, С. М. (2006). Проблеми договірного права України: монографія. Юрінком Інтер.

Верховна Рада України. (2003). Про фермерське господарство (Закон України від 19.06.2003 р. № ). https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/973-15

Верховна Рада України. (2003). Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) (Закон України від 05.06.2003 р. № 899-IV). https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/899-15

Дзера, І. О. (2001). Цивільно-правові засоби захисту права власності в Україні. Юрінком Інтер.

Діковська, І. (2023). Ефективність чи належність способу захисту? Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка, 2, 20–23.

Концепція оновлення Цивільного кодексу України. (2020). Київ: Вид. дім «АртЕк».

Кот, О. О. (2017). Здійснення та захист суб’єктивних цивільних прав: Проблеми теорії та судової практики. Алерта.

Кот, О. О., & Великанова, М. М. (2023). Способи захисту цивільних прав: оновлення статті 16 ЦК України. Вісник Національної академії правових наук України, 30(3), 242–255.

Кузнєцова, Н. С. (2009). Цивільно-правова відповідальність і захист цивільних прав. Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Серія : Юридичні науки, (81), 100–106.

Мягкоход, Ю. В. (2014). Способи захисту земельних прав [рукопис дис. на здобуття наук. ступеня канд. юрид. наук]. Київський національний університет імені Тараса Шевченка.

Мягкоход, Ю. В. (2014). Способи захисту земельних прав за законодавством України: автореф. дис. на здобуття наук. ступеня канд. юрид. наук: спец. 12.00.06 "Земельне право; аграрне право; екологічне право; природоресурсне право". Київський національний університет ім. Т. Шевченка.

Носік, В. В. (2006). Право власності на землю Українського народу: монографія. Юрінком Інтер.

Погрібний, С. О. (2009). Механізм та принципи регулювання договірних відносин у цивільному праві України. Правова єдність.

Спасибо-Фатєєва, І. В. (Ред.). (2020). Цивільний кодекс України: Науково-практичний коментар (Т. 1: Загальні положення. Особи). ЕКУС.

Федчишин, Д. В. (2020). Реалізація та захист земельних прав в Україні: Проблеми теорії та практики: монографія. Видавничий дім «Гельветика».

Щербина, В. С., & Бондар, Т. В. (2021). Договори в товаристві з обмеженою відповідальністю. Підприємництво, господарство і право, 1, 84.

Ярема, А. Г. (2009). Система способів захисту цивільних прав судом. Вісник Верховного Суду України, 12(112), 34–39.

Додаткові файли

Опубліковано

27.02.2025

Номер

Розділ

Типи публікацій

Як цитувати

ВИЗНАННЯ ДОГОВОРУ УКЛАДЕНИМ ЯК СПОСІБ ЗАХИСТУ ЦИВІЛЬНИХ ПРАВ У ЗЕМЕЛЬНИХ ПРАВОВІДНОСИНАХ: ТЕОРІЯ ТА СУДОВА ПРАКТИКА. (2025). Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Юридичні науки, 128(2), 44-50. https://doi.org/10.17721/1728-2195/2024/2.128-8

Схожі статті

1-10 з 96

Ви також можете розпочати розширений пошук схожих статей для цієї статті.

Статті цього автора (цих авторів), які найбільше читають

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 > >>